Опубліковано 13 квітня 2024 р.

Тема: Здоров'я

Трикутник здоров'я Гудхарта

Фактори, які впливають на здоров'я людини. Американський вчений, кінезіолог Джордж Гудхарт (1918-2008) запропонував модель під назвою "тріада здоров'я", або "трикутник здоров'я Гудхарта".

Гудхарт

Тріада

Ось така цікава схема. До речі, ці три фактори впливають не тільки на здоров'я. Кожна людина вибирає засоби:

  • для підвищення тонусу, енергійності
  • для фізичного розслаблення
  • для покращення фізичного здоров'я, лікування хвороб
  • заспокоєння психіки, поліпшення настрою, підвищення самооцінки, зростання мотивації.

І ці засоби - завжди біохімічні, емоційні чи структурні.

здоров'я

Біохімія Chemical Під біохімією мають на увазі хімічні реакції, які у тілі. Насамперед, у тілесних рідинах (кров, лімфа і т.д.). Існують різні способи впливу на біохімію людини: ін'єкції лікарських препаратів, прийняття таблеток та інших.

Вживання стимуляторів (кава, алкоголь, тютюн) також відноситься до хімічних факторів.

Випив, закусив - дивишся, і настрій підійнявся, і проблеми забулися. Правда, потім будуть побічні ефекти, але про них можна не думати.

Фармакологія підкреслює вплив хімічної дії, вважаючи його пріоритетним. Проте кожен чинник із трикутника здоров'я можна або переоцінювати, або недооцінювати. Можна надмірно покладатися на таблетки, не використовуючи інших засобів поліпшення здоров'я. Або взагалі ніколи їх не вживати, вважаючи (наприклад, щеплення) абсолютним злом.

Але все добре в міру, як казали ще античні філософи. Навряд чи можна обійтися, скажімо, під час лікування вітряної віспи без антигістамінних препаратів. Але якщо впав тонус м'язів, виник стан млявості, занепаду сил - не варто відразу звертатися до ліків, можуть допомогти фізичні вправи на свіжому повітрі.

йога на природі

Робота з емоціями, із психікою Mental На емоційну сферу людини впливають психологія, релігія, філософія. Буває так, що людина прагне жити одним лише емоційним чи інтелектуальним життям, ігноруючи фізичний розвиток, фізкультуру. Це, звичайно, крайність, що тягне за собою проблеми зі здоров'ям.

Емоції (і позитивні, і негативні) – величезна сила. Вони залежить від переконань, які людина формує під впливом культури, психології, релігії.

В нашому житті існує п'ять основних емоцій: гнів, страх, злість, тривога та радість. Ще з дитинства нам навчають стримувати ці емоції, приховувати їх, іноді навіть тамувати, нагадуючи нам, що "хлопчики не плачуть". Проте кожна з цих емоцій має своє призначення. Наприклад, тривога є захисним механізмом, а гнів може бути конструктивним, мобілізуючи нас до дії.

Розуміння того, що саме ми відчуваємо і чому, вкрай важливе для досягнення психологічного комфорту і гармонії з собою. Не лише віддаючи енергію, а й черпаючи її з різних джерел. Серед таких ресурсів можуть бути заняття, які приносять задоволення - хобі, спілкування з рідними, приємне дозвілля, а також спорт.

Навіть під час надзвичайно напруженого робочого дня важливо пам'ятати про себе та радувати себе маленькими радощами - чашкою кави, улюбленою шоколадкою, або короткою розмовою з друзями чи рідними.

Структура Structural Третій чинник "трикутника здоров'я" - структура, тобто опорно-руховий апарат. Фізичні вправи теж можна переоцінювати чи недооцінювати. У першому випадку в житті людини дуже багато тренувань, фізичних вправ. Часто це призводить до перенапруги, перевантажень, травм.

Інша крайність – це абсолютна відмова від вправ, від роботи з тілом. Результат – ослаблення, атрофія м'язів.

Обидві ці крайнощі шкідливі без знань у тому, що таке правильна постава, і як правильно рухатися. Необхідне розуміння, як правильно ходити, стояти, сидіти, дихати, піднімати тяжкості. Інакше кажучи, яким має бути положення хребта, розподіл навантаження по м'язам та суглобам.

Це елементарна біомеханіка, порушення якої неминуче призводить до проблем зі здоров'ям.

Від структури тіла залежить імунітет, здатність чинити опір інфекціям, захворюванням. Якщо постава хороша, а м'язи в досить високому тонусі - тоді сильний імунітет, хвороби рідкісні, та й емоційна сфера стійка.

IMG-aac81dafaf2512114cd67b39119d8b8d-V

Масаж. До речі, масажні техніки теж належать до структурного чинника "трикутника здоров'я". Масаж корисний, оскільки розслаблює напружені м'язи, покращує кровотік та лімфоток. Але він теж гарний у міру. Масаж не замінить самостійні вправи зі скорочення м'язів.